DBT czyli Dialektyczna Terapia Behawioralna

Czym jest DBT?

Jest to forma terapii stworzona przez Marshę Linehann, wybitną terapeutkę i uznany autorytet w leczeniu osób z zaburzeniem osobowości typu Borderline. Marsha Linehann jako młoda osoba sama ciężko chorowała psychicznie. Spędziła 2 lata w szpitalach psychiatrycznych, nie otrzymując skutecznej pomocy, okaleczała się i nie chciała żyć. Jej własna droga do wyzdrowienia wiodła między innymi przez praktykę buddyzmu ZEN, która pozwoliła jej poczuć miłość i współczucie do samej siebie i przestać się nienawidzić.

Więcej o autorce oraz założeniach DBT

Marsha Linehann życie zawodowe poświęciła studiowaniu i poszukiwaniu odpowiednich form pomocy dla osób z Borderline, zaburzeniem, które sama u siebie zdiagnozowała po latach. Stworzyła między innymi najpowszechniej przyjmowaną teorię powstania tego zaburzenia osobowości (Teoria Biospołeczna), łączącą czynniki temperamentalne i środowiskowe oraz kompletną terapię, czerpiącą z wielu nurtów terapeutycznych oraz filozofii Dalekiego Wschodu. Skuteczność tej terapii została poparta w licznych badaniach naukowych.

Wychodzi ona z założenia, że oprócz wrodzonej nadwrażliwości emocjonalnej, która czyni osoby z Borderline bardziej podatnymi na silne przeżywanie emocji, przyczyną powstania zaburzeń jest również unieważniające środowisko rodzinne. Oznacza to w skrajnej formie nadużycia fizyczne, emocjonalne i seksualne, ale o wiele częściej w mniej drastycznej formie ignorowanie uczuć i potrzeb dziecka przez opiekunów. Wrażliwe emocjonalnie dziecko, które wychowuje się w rodzinie, która nie okazuje mu zrozumienia i wsparcia, nie ma szansy nauczyć się samodzielnego regulowania swoich emocji. Dlatego terapia indywidualna powinna być wsparta TRENINGIEM UMIEJĘTNOŚCI, których brakuje osobom chwiejnym emocjonalnie.

UWAGA! Nowy nabór do treningu umiejętności DBT online.

 

Cały trening DBT w 16 spotkań. 

Start: wtorek, 4 października 2022 r, g. 18.30
Zakończenie: 24 stycznia 2023 r. 

Zajęcia we wtorki od 18.30 do 20.30 na platformie zoom.

Zapisy:  Alicja Baranek – [email protected], tel: 791 239 832

lub Anna Guzy, [email protected], tel: 515 779 141

Warunkiem przyjęcia na trening jest pozytywna kwalifikacja przez jedną z prowadzących. 

 

Cena rozmowy kwalifikacyjnej: 150 zł 

Płatność przelewem, po umówieniu terminu z prowadzącą na konto:

Noesis Alicja Baranek, ul. Zwycięstwa 56/6, 44-100 Gliwice
numer konta: 06 1050 1588 1000 0090 7679 1970
Tytułem: kwalifikacja DBT, imię i nazwisko. 

Jaki jest cel Treningu umiejętności DBT?

Głównym celem treningu DBT jest nabycie umiejętności pozwalających na lepsze radzenie sobie z kryzysowymi sytuacjami oraz wspracie w budowaniu życia wartego przeżycia!

Umiejętności te zostały podzielone na 4 kategorie, które przełożyliśmy na 4 moduły.

 

Dla kogo i jak się zakwalifikować?

W naszym ośrodku prowadzimy grupowy trening umiejętności dla osób dorosłych z problemami chwiejności emocjonalnej. Formalna diagnoza zaburzenia osobowości nie jest konieczna do zakwalifikowania do treningu. Wychodzimy bowiem z założenia, że są to uniwersalne umiejętności, przydatne każdemu człowiekowi

 

Ile trwa trening i czy znajdziesz na niego czas?

Cały trening w szerokiej wersji trwa 24 tygodnie. Obecnie można się zapisać na intensywny 16 tygodniowy trening umiejętności DBT, który obejmuje wszystkie moduły i wszystkie podstawowe umiejętności.

UWAGA !!!! OTwarta rekrutacja do nowej grupy treningu umiejętności DBT online !!!!

Cena

Cena treningu umiejętności DBT online wynosi 120 zł za spotkanie przy płatności miesięcznej (4 raty po 480 zł)
Jednak przy jednorazowej wpłacie za wszystkie 16 spotkań cena wynosi tylko 100 zł za spotkanie, a zatem łączna cena treningu umiejętności DBT online wynosić będzie 1600 zł.

 

Kto prowadzi trening?

Zajęcia prowadzi dwoje trenerów, będących psychologami jednocześnie terapeutami poznawczo-behawioralnymi, w trakcie 4 letniej szkole terapii tym nurcie, z doświadczeniem w terapii indywidualnej osób z Borderline i grupowych treningach. Są to  mgr Katarzyna Ziółek-Jura i mgr Aleksandra Kaczmarczyk. Obie należą do PTDBT i uczestniczą w zespole konsultacyjnym DBT.

 

Jak przeprowadzany jest trening?

Każdy moduł powtarzany jest cyklicznie, raz do roku. Cały trening trwa rok. Można jednak dołączyć tylko na wybrany moduł. Każdy moduł można również powtórzyć, gdy jest taka potrzeba.

Poniżej przedstawiamy zarys treści kolejnych modułów, wraz z orientacyjnym harmonogramem, w kolejności w jakiej są zaplanowane na najbliższe miesiące.

UWAGA! Warunkiem przyjęcia na trening jest przejście płatnej kwalifikacji u jednej z prowadzących trening. Jest to rozmowa mająca na celu upewnienie się, że trening umiejętności DBT jest odpowiednią formą pomocy dla Ciebie i ma szansę pomóc Ci w twoich probolemach. 

  Moduł I: Skuteczność interpersonalna:

  • Poznasz konkretny schemat prowadzenia rozmowy w której wyrażasz prośbę lub odmawiasz, w sposób, który zwiększy szanse, że prośba zostanie spełniona.
  • Nauczysz się subtelnych form zachowania, dzięki którym zwiększysz swój wpływ na innych, bez uciekania się do manipulacji.
  • Nauczysz się jak zachowywać szacunek do siebie nawet w trudnych sytuacjach interpersonalnych.
  • Zaczniesz w większym stopniu uprawamacniać innych, aby czuli się przez Ciebie rozumiani i szanowani co pozwoli Ci budować i wzmacniać dobre relacje.
  • Dowiesz się jak wykorzystać i przetworzyć własne emocje, by były twoim zasobem i sprzymierzeńcem w relacjach.

  Moduł II: Uważność/Mindfulness:

  Umiejętności prowadzenia uważnego życia są podstawą do tego, aby móc wykorzystać inne umiejętności, nabyte w czasie treningu. Sens wprowadzenia praktyki Mindfulness do treningu to między innymi zmniejszenie uporczywości negatywnych myśli i emocji oraz nauczenie się wykorzystania własnej intucji (Wise Mind – Mądry Umysł) w codziennych wyborach życiowych. W czasie tej kilkutygodniowej praktyki rozpoczniesz przygodę z uważnością, która być może zmieni twoją optykę patrzenia na codzienne sprawy.

  6 szczegółowych umiejętności, które ćwiczymy w czasie takiego treningu to:

  •  obserwowanie (własnych myśli i uczuć, impulsów, doznań zmysłowych)
  • opisywanie (tak, by mówić o tym, co rzeczywiście zaistniało, bez własnych, subiektywnych ocen i zniekształceń)
  • uczestniczenie ( w pełni, z całym zaangażowaniem, we wszystkim co nam się przydarza)
  • nieoceniająca postawa (aby lepiej rozumieć siebie i innych)
  • robienie jednej rzeczy w danej chwili, w przeciwieństwie do multitaskingu, który narzuca nam współczesny świat.
  • Mądry Umysł czyli wykorzystanie intuicji, wewnętrznej mądrości którą ma każdy z nas.

   

  Moduł III: Regulacja Emocji

  W tym module nauczysz się m.in.:

  • jak lepiej rozumieć co się z Tobą dzieje, gdy przeżywasz silne emocje
  • rozróżniać kiedy działać zgodnie z emocjami, a kiedy wręcz przeciwnie i jak to zrobić, nie tłumiąc emocji
  • jak rozwiązywać problemy
  • poznasz techniki gromadzenia pozytywnych emocji w krótkim i w długim czasie
  • uświadomisz sobie własne wartości i wyznaczysz konkretne cele z nimi związane, aby świadomie nadawać życiu sens i przeciwdziałać poczuciu pustki.
  • poznasz sposoby na opanowanie naprawdę silnych emocji

   

  Moduł IV: Odporność Psychiczna / Zapobieganie Kryzysom

  Do niezbędnego zestawu umiejętności potrzebnych, by nastąpiła poprawa jakości życia należy radzenie sobie z sytuacjami kryzysowymi. Silny konflikt, kryzys samobójczy, rozstanie z partnerem, śmierć kogoś bliskiego, poważne stresy w pracy czy w rodzinie to wydarzenia, z którymi osoby o chwiejnych emocjach często radzą sobie w mniej lub bardziej destrukcyjny sposób. Może to być eskalowanie konfliktów, okaleczanie się, nałogi lub w ekstremalnych sytuacjach próby samobójcze. Większa tolerancja dolegliwości psychicznych jest niezbędnym warunkiem do poprawy jakości życia. Oznacza to w praktyce nauczenie się sposobów niepogarszania swojej kryzysowej sytuacji przez kolejne, destrukcyjne, impulsywne zachowania.

  W czasie tego modułu poznasz sprawdzone sposoby na to, by:

  • zatrzymać się w sytuacji, w której zazwyczaj reagujesz impulsywnie
  • obniżyć fizycznie temperaturę swojego ciała, kiedy naprawdę robi ci się „gorąco z emocji” i dzięki temu szybciej się uspokoić
  • skutecznie odwrócić swoją uwagę od problemu, kiedy nie można go rozwiązać
  • radykalnie zaakceptować sytuacje, kiedy z różnych powodów nie możesz zrobić nic, by ją zmienić lub by poczuć się lepiej.

   

  Ważne informacje:

  • Obecnie prowadzimy zapisy tylko na cały trening.
  • Ze względu na chęć zapewnienia spójnej i nieprzerwanej pracy grupie oczekujemy deklaracji uczestnictwa w całym module.
  • Grupy liczą przeciętnie od 10 do 15 osób.
  • Więcej informacji można uzyskać mailowo: [email protected] lub telefonicznie: 791 239 832.
  • Warunkiem rezerwacji miejsca jest wpłata zaliczki w wysokości 60 zł.

  Jeśli chcesz o coś zapytać