• Fobia społeczna

    fobia społeczna zwana również lękiem społecznym jest zaburzeniem lękowym, w którym czujemy się negatywnie oceniani przez innych ludzi ( uważamy że inni myślą o nas że jesteśmy  głupi, brzydcy, niewystarczająco dobrzy  itd.) Uczucie to jest najbardziej intensywne w sytuacji, gdy znajdujemy się w towarzystwie innych ludzi.  Nasza uwaga skupia się wtedy na tym, jak odbierają nas inni ludzie, zastanawiamy się co sobie oni o nas pomyślą, jak nas odbierają, jak oceniają. Staramy się wtedy interpretować każde spojrzenie, słowo i gest. Zastanawiamy co te gesty mogą dla nas oznaczać. Zastanawiamy się również jak dana osoba nas ocenia i co sobie o nas pomyśli. Stajemy się „czytelnikami umysłu” i z góry zakładamy, że jesteśmy w stanie prawidłowo odczytać myśli innych ludzi.

    Ponieważ jednak nie chcemy odczuwać takich emocji ( co jest naturalną reakcją naszego ciała) to staramy się unikać sytuacji w której mogą się one pojawić. Dlatego często unikamy sytuacji ekspozycji społecznej. Jednakże w ten sposób możemy nigdy nie dowiedzieć się, że moglibyśmy naprawdę cieszyć się towarzystwem innych ludzi.

    Gdy  już  musimy uczestniczyć w spotkaniach z innymi ludźmi, to staramy się używać wyuczonych strategii i używamy swoich wyuczonych  „zachowań bezpiecznych ”. Pomagają one nam radzić sobie z przykrymi emocjami. Tymi strategiami są np. unikanie kontaktu wzrokowego, trzymanie w ręce jakiegoś przedmiotu, zasłanianie się jakimś przedmiotem np. teczką lub zeszytem, siedzenie w kącie lub przy drzwiach( czasem nawet na korytarzu), zasłanianie się włosami. To wszystko sprawia, że zwiększa się nasze skupienie na swoich własnych uczuciach i negatywnych emocjach.

    Terapia poznawcza pomaga nam radzić sobie z tymi nieprzyjemnymi myślami i przekonaniami. Uczy nas zmiany skupiania uwagi i zmiany zachowania.

    Samo pomoc dla osób z lękiem społecznym

    Aby złamać błędny cykl lęku społecznego, musimy zmienić sposób myślenia oraz zmienić sposób zachowania. Po pierwsze powinniśmy dowiedzieć się jak lęk wpływa na nasze ciało.

    Zmień swoje myślenie

    Jeżeli możemy zmienić sposób w jaki myślimy o danej sytuacji, wtedy nie będziemy się tak martwić. Możemy nauczyć się kwestionować te trudne lękowe myśli (anxiety provoking thoughts).

    „Nasze myśli nie są faktami. Nie wierz we wszystko co myślisz”

    To w jaki sposób myślimy o sobie wpływa i zniekształca to jak nam się wydaje, że inni ludzie myślą o nas. Tylko dlatego że my myślimy iż inni ludzie będą myśleli o nas w negatywny sposób to nie znaczy, że tak faktycznie jest. Patrzymy na innych ludzi i ich wyroki poprzez swój bardzo zniekształcony sposób widzenia samego siebie.

    Kiedy znajdujemy się w społecznej sytuacji np. znajdując się w grupie innych ludzi wtedy nasza uwaga skupia się na naszych myślach i odczuciach. Widzimy wtedy dookoła siebie innych ludzi, ale wszystko na czym skupiamy nasze myśli to krytyczne analizowanie siebie i swojego zachowania. W odpowiedzi na lęk nasz organizm produkuje większą ilość adrenaliny i zaczynamy czuć się coraz gorzej i mniej pewnie. W końcu czujemy się tak źle, że chcemy uciec ludzi i sytuacji w której uczestniczymy.

    Dlatego dobrze jest nauczyć się przejmować kontrole nad tym jak reagujemy na te trudne myśli. Możemy nauczyć się rozpoznawać te myśli  i pozwolić im odejść. Następnie powinniśmy skupić się na czymś innym .

    Jeśli twoja samodzielna praktyka nie przyniesie Ci ulgi powinieneś skorzystać z profesjonalnej psychoterapii.